Zabawa andrzejkowa
29 listopada, 2018
Św. Mikołaj w świetlicy!
6 grudnia, 2018

100 najpiękniejszych słów na 100-lecie Niepodległości!

W ramach SUPERakcji „Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne” Samorząd Szkolny poza zaproszeniem p. Edwarda Nowaka postanowił zrealizować także mały filmowy projekt. Zainspirowani pomysłem polonistycznie natchnionego Opiekuna Samorządu, p. Kamila Gołdowskiego, w naszej szkole na tydzień został wystawiony potężny słoik, do którego uczniowie mogli zgłaszać swoje propozycje najpiękniejszych wyrazów w języku polskim. Dodatkowo w ramach lekcji języka polskiego i zajęć świetlicowych uczniowie przeszukali słowniki języka polskiego w poszukiwaniu najrozmaitszych pięknie brzmiących słów. Po tygodniowej wędrówce przez egzotykę rodzimego słownictwa wyłoniono setkę najpiękniejszych słów w języku polskim na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zwieńczeniem projektu było stworzenie przez Adriana Gościeja i samorządową ekipę filmową montażu audiowizualnego, w którym bardziej śmiała część społeczności szkolnej wyrecytowała zgromadzone wyrazy. Mamy nadzieję, że akcja ta wpłynie na ubogacenie języka dzieci i młodzieży. Kto wie, być może część poznanej leksyki zostanie wykorzystana już wkrótce przy okazji próbnych egzaminów z języka polskiego? W repertuarze słów znalazły się także bardziej wyrafinowane obelgi (np. urwipołećłachmytaszubrawiec), więc mamy chociaż nadzieję, że w czasie szkolnych sprzeczek z rówieśnikami nie będziemy dawać świadectwa ubóstwa językowego. 😉