Biblioteka szkolna to miejsce, gdzie uczeń poza wypożyczeniem interesujących go książek, może znaleźć odpowiednie warunki do pracy umysłowej. Biblioteka szkolna jest zaangażowana w organizację różnorodnych zajęć dla młodzieży.
Co roku przygotowywane są wymagające konkursy,  takie jak np. konkurs na recenzję utworu literackiego ("Warto przeczytać") lub konkurs na opowiadanie o Nowej Hucie ("Niezwykła przygoda"). Inicjatywy tę mają na celu popularyzację czytelnictwa wśród młodzieży, a także szlifowanie młodych talentów literackich bądź publicystycznych.
Na potrzeby konkursów i innych przedsięwzięć biblioteka szkolna chętnie nawiązuje współpracę z instytucjami kulturalnymi oraz ośrodkami oświatowymi, czego dowodem jest chociażby Międzyszkolny Konkurs Literacko-Plastyczny pt. "Moja ulubiona książka" (współorganizowany z nowohucką filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej).

Biblioteka przygotowuje także wystawy i prezentacje prac uczniów.  Młodzież zachęcana jest do pogłębiana wiedzy
na pozalekcyjnych na wykładach w ramach Akademii Gimnazjalisty. Akademia ta to nie tylko wykłady, ale także wycieczki do muzeów, na wystawy, zwiedzanie Krakowa i spotkania z zaproszonymi gośćmi (m. in. artystami, misjonarzami, alpinistami oraz kierowcami rajdowymi). Biblioteka to także centrum spotkań towarzystkich, w którym można porozmawiać, korzystać z komputerów albo pograć w szachy. Warto wspomnieć, że nasza biblioteka zorganizowała zbiórkę książek dla chorych dzieci z hospicjum i niejednokrotnie wspierała działalność Polskiego Czerwonego Krzyża.
  • 8:00–8:55, 10:35-13:40
  • 8:00–8:55,10:35-11:40 + długa przerwa