Dyskusyjny Klub Filmowy „Małe Kina”

Najlepsze te małe kina, gdzie wszystko się zapomina.

K. I. Gałczyński

• 15:00 (sala 20)

Dyskusyjny Klub Filmowy "Małe Kina" to kółko naukowe, którego nadrzędnym celem jest pogłębianie zainteresowań filmoznawczych uczniów. Kółko funkcjonuje w formie codwutygodniowych piątkowych spotkań, podczas których opiekun koła p. Kamil Gołdowski wstępnie zapoznaje uczniów z pojęciami związanymi z gatunkami filmowymi i twórczością najwybitniejszych reżyserów. Każdorazowo zwieńczeniem spotkania jest seans filmowy bezpośrednio związany z tematem zajęć. Regularnym zwyczajem klubu filmowego jest również bieżące dyskutowanie o kinematografii na facebookowej grupie koła.

Tematy spotkań w bieżącym roku szkolnym:
Suspens na przykładzie "Psychozy" Alfreda Hitchcocka
Zakazana miłość i życie poety wyklętego w "Całkowitym zaćmieniu" Agnieszki Holland
Schizoidalność i neo-noir w "Człowieku, którego nie było" braci Coen

Tematy spotkań w roku szkolnym 2018/2019:
Co to jest spaghetti western? Krótka historia tego, jak Włosi podbili Dziki Zachód. Projekcja filmu Za garść dolarów więcej Sergio Leone.
Czy tylko ludzie mogą być ludzcy? Humanizm w nurcie science-fiction na przykładzie Łowcy Androidów Ridleya Scotta.
Quentin Tarantino i specyfika jego stylu na przykładzie Pulp Fiction.
Awangarda filmowa Davida Lyncha na podstawie jego filmów krótkometrażowych.
Ponadczasowy fenomen Miasteczka Twin Peaks Davida Lyncha i Marka Frosta.
Czy ze świętości wypada się śmiać? O obrazoburstwie Żywota Briana grupy kabaretowej Monty Python.
Topos rycerski w zepsutej rzeczywistości na przykładzie "Sin City"
O istocie człowieczeństwa na przykładzie "Ghost in the Shell" (film i anime)
Autostereotyp Polaka w "Dniu Świra" Marka Koterskiego
Dobro i zło w świecie filmów Braci Coen - "Fargo" i "To nie jest kraj dla starych ludzi"