Noc Matematyki
12 marca, 2018
Dzień Otwarty nr 4
21 marca, 2018
Pokaż wszystko

Międzyklasowy turniej wiedzy o polszczyźnie

W ramach trwającego do 21 marca Miesiąca Języka Ojczystego w naszej szkole zorganizowano klasowy turniej wiedzy o polszczyźnie. Rywalizacja składała się z dwóch etapów. Wpierw czteroosobowe reprezentacje poszczególnych klas odpowiedziało na sześć eliminacyjnych pytań, które decydowały o łącznej liczbie punktów potrzebnych  do kolejnego etapu. Druga część rywalizacji przypominała w formule popularny teleturniej Awanturę o kasę prowadzony przez Krzysztofa Ibisza. W rolę popularnego prezentera wcielił się p. Kamil Gołdowski. Liderzy klas prowadzili zaciekłe licytacje punktowe, chcąc mieć możliwość odpowiedzenia na pytania w poszczególnych kategoriach (składnia, odmiany polszczyzny, fleksja i deklinacja, poprawność językowa, frazeologia i przysłowia, wyrazy obce oraz historia polszczyzny).

Po emocjonującej rywalizacji, w której nieraz decydowano się grać va banque, wygrała klasa IIIb. Drugie miejsce przypadło w udziale IIIa, trzecie zaś IIIc. Mamy nadzieję, że przygotowany turniej był dla naszych uczniów okazją do dowiedzenia się czegoś nowego o ojczystym języku. Liczymy też na to, że część pytań przełoży się na świadome unikanie popularnych błędów językowych.

Ogrom skumulowanych w uczniach emocji związanych z turniejem dawał o sobie znać przez cały czas jego trwania. Nie brakowało radości, wzruszeń i rozczarowań. Najbardziej emocje sięgnęły jednak zenitu podczas oczekiwania na finałowe rozstrzygnięcie:

Zachęcamy do wzięcia udziału w przygotowanym przez nas internetowym quizie wykorzystującym pytania z turnieju: